Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/users/umniep01/public_html/domains/niepolomice.eu/public_html/informujeostrzegam/maincore.php on line 35

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/users/umniep01/public_html/domains/niepolomice.eu/public_html/informujeostrzegam/maincore.php on line 36

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/users/umniep01/public_html/domains/niepolomice.eu/public_html/informujeostrzegam/maincore.php on line 37

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/users/umniep01/public_html/domains/niepolomice.eu/public_html/informujeostrzegam/maincore.php on line 38

Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/users/umniep01/public_html/domains/niepolomice.eu/public_html/informujeostrzegam/maincore.php on line 39
"Informuję, ostrzegam" - Zdrowy styl życia
Marzec 31 2023 18:49:35
Dla Uczniów
Dla Nauczycieli
Zdrowy styl życia

ZDROWY STYL ŻYCIA

Zdrowie nie jest nam dane raz na zawsze, trzeba na nie zapracować i nieustannie je pielęgnować.” By odczuć jego wartość trzeba od czasu do czasu odczuć przykrość choroby, cierpienia, niepokój nawet zagrożenie życia”.

Styl życia jest tym czynnikiem, który całkowicie zależy od nas samych.
To my decydujemy o tym:

 • jak mieszkamy,

 • jaki mamy rozkład zajęć w ciągu doby,

 • jak organizujemy swój czas wolny, czy uprawiamy jakąś formę ruchu i rekreacji,

 • ile czasu spędzamy na powietrzu, a ile przed telewizorem.

Aktywność fizyczna jest nieodłącznym atrybutem życia człowieka. Wynika ona z wrodzonych potrzeb organizmu i nabytych umiejętności. Odpowiednio dobrana aktywność ruchowa sprzyja rozwojowi organizmu, pomnażaniu i zachowaniu zdrowia. Ruch rozwija mięśnie, wpływa na prawidłowy wzrost i kształt kości, rozwija układ krążeniowo-oddechowy, podnosi sprawność i wydolność fizyczną. Niedostatek ruchu powoduje, że rosnący organizm nie osiąga pełni rozwoju: ma mniejszą pojemność płuc, mniejszą wydolność fizyczną, słabsze mięśnie, gorszy refleks i koordynację ruchów.

Aby aktywność fizyczna przynosiła odpowiednie efekty, powinna być systematyczna, a ćwiczenia wykonywane przez określony czas i z określoną intensywnością.
Za optymalny poziom aktywności fizycznej wpływający na zdrowie dzieci uważa się wysiłki wykonywane 5 razy w tygodniu przez 20 minut z intensywnością odpowiadającą częstości skurczów serca, co najmniej 140 uderzeń/min.
Każda aktywność ruchowa, ćwiczenia fizyczne i uprawianie sportów powinny być dostosowane do wieku, budowy fizycznej oraz stanu zdrowia. Ćwiczenia zawsze powinno się poprzedzić rozgrzewką. Ważne jest również, aby rozpocząć ćwiczenia powoli i stopniowo zwiększać ich intensywność.

 

W stylu życia mieści się także dobór naszego menu, ilość, jakość i sposób zjadania przez nas potraw.
Ważne też jest w stylu życia jak i ile śpimy, jakie są nasze relacje z innymi członkami rodziny, sąsiadami, kolegami, znajomymi i nieznajomymi.
Nasz styl życia określają także sposoby zaspakajania naszych różnorakich potrzeb.

Musimy pamiętać, że zdrowy tryb życia to także odpowiednie żywienie.
 

 

 Żywieniowy „dekalog” zdrowego człowieka:

 1. Co najmniej trzy razy dziennie jedz warzywa i owoce-głównie świeże. Są one źródłem witamin, soli mineralnych i błonnika. Dorosły człowiek powinien codziennie zjeść 500-700g warzyw i owoców.

 2. Warzywa najlepiej gotuj bez wody. Gotowanie na parze pozwala zachować ich wartości odżywcze. Gotowanie na wodzie niszczy około 75% zawartej w warzywach witaminy C.

 3. Mięso jest źródłem pełnowartościowego białka i witamin z grupy B, cynku oraz niezbędnego dla organizmu składnika-żelaza. W miarę możliwości kupuj tylko młode, chude mięso.

 4. Wybieraj raczej razowy, pełnoziarnisty chleb.

 5. Zmień nawyki dotyczące spożywania tłuszczu. Zrezygnuj z masła, majonezu, tłustych serów, a wybieraj sery chude, jogurty z obniżoną wartością tłuszczu i półtłuste mleko. Używaj raczej tłuszczów roślinnych niż zwierzęcych.

 6. Unikaj smażenia. Podczas smażenia mięso wzbogaca się o 60% tłuszczu z patelni.

 7. Zrezygnuj z soli, a unikniesz wielu dolegliwości. Dziennie możemy spożyć 6g soli, czyli jedną małą łyżeczkę. Najlepiej używaj soli ziołowych.

 8. Pij dużo wody mineralnej (niegazowanej)- co najmniej 1,5 l dziennie.

 9. Jedząc słodycze, pamiętaj o umiarze. Należy ograniczyć spożywanie cukru (także w napojach

 10. Nie przebywaj cały czas w domu. Odpoczywaj aktywnie- uprawiaj sport, chodź na spacery, odwiedzaj przyjaciół. Gości częstuj tylko zdrowymi pokarmami przygotowanymi bez tłuszczu najlepiej naparze, bez soli, bogatymi w witaminy.

Dobre samopoczucie psychiczne powinno odpowiadać zasadzie „ w zdrowym ciele zdrowy duch”. Człowiek zdrowy powinien „świadomie i planowo sterować swoimi reakcjami, ograniczać i eliminować wpływ bodźców negatywnych”. Siły psychiczne często łączone są z siłami fizycznymi. Fizyczna pewność siebie łatwo przenosi się na pewność siebie ogóle- wzmacnia i podwyższa kondycję antystresową.

Innym wymiarem zdrowia jest zdrowie społeczne. „Zdrowym społecznie jest ten, który czyni dobro, jest życzliwy dla innych, zna wartość pojęcia tolerancja i kompromis i posługuje się nimi w praktyce. Jednocześnie ma poczucie własnej wartości, jest pewny siebie, ustabilizowany, budzący zaufanie”.

Warunkiem koniecznym zdrowego stylu życia jest niepodawanie się nałogom.

DEKALOG ZDROWEGO STYLU ŻYCIA:

 1. Wiedza o samym sobie,

 2. Utrzymywanie sił obronnych w stałej gotowości,

 3. Nie nadużywanie leków,

 4. Utrzymywanie wszechstronnej aktywności fizycznej,

 5. Prawidłowe odżywianie się,

 6. Hartowanie się,

 7. Rozwijanie umiejętności walki ze stresem,

 8. Wyeliminowanie nałogów,

 9. Życzliwość wobec innych,

 10. Zachowanie postawy dopingowej (doping-dawanie sobie rady w życiu)

 
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Dla Rodziców
Gminny Multimedialny Konkurs Profilaktyczny
Konferencje, warsztaty, konkursy i akcje profilaktyczne
Nawigacja
Brak linków
Informacje
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1
· Najnowszy użytkownik: admin
Ostatnie artykuły
Brak artykułów
Wygenerowano w sekund: 0.05 501,462 Unikalnych wizyt